Jak probíhá zateplení fasády svépomocí – od koupě až po konečný výsledek

Kdo by chtěl v dnešní době vyhazovat peníze oknem, nebo v tomto případě spíše fasádou? Pokud chcete minimalizovat své náklady na vytápění domu, měli byste zvážit zateplení fasády. Dá se provést svépomocí, nebo je vhodnější zavolat na pomoc odborníky? A jak vlastně celý proces probíhá? Na to jsme se zaměřili v následujících řádcích.

Než se pustíme do zateplování

Prvním krokem k zateplené fasádě je dokumentace projektová, stavební a technická. V dokumentaci by nemělo chybět posouzení konstrukce, která bude zateplována, a také statické posouzení.

Následovat by měla volba izolačního materiálu, jeho typu a tloušťky. Na trhu je materiálu nepřeberné množství, takže si stačí jen vybrat dle preferencí. Primárně dělíme izolaci na kontaktní (budova se zatepluje zvenčí) a bezkontaktní (zateplení s odvětráváním vzduchovou mezerou).

Jak probíhá proces zateplování

Díky zateplení dojde posunutí bodu mrazu z prostředka stěny na izolant, tedy ze zdiva před něj. Tak teplo z vyhřátého zdiva neuniká a dojde k úsporám energie, o jakých se vám možná ani nesnilo. Chce to ale poctivou práci a hlavně nic neuspěchat.

Musejí být správné podmínky

Je třeba si, například podle předpovědi počasí, vybrat dny, v němž budou splněny podmínky pro instalaci izolace, což znamená, že musí být teplota ideálně mezi 5 a 30°C, nesmí pršet a nesmí být prudký vítr, na místo instalace by nemělo přímo svítit slunce. Pokud slunce svítí nebo prší, je nutná ochrana, třeba prostřednictvím stínění či plachty.

Příprava podkladu nesmí chybět

Před instalací izolace nesmíme zapomenout připravit podklad – opravit nedostatky na fasádě, odstranit nebo vyměnit oplechování a konstrukce ve fasádě, jako jsou například svody hromosvodů. Podklad musí být před samotným lepením izolace čistý, suchý, pevný, nesmí na něm být nános prachu a jiné nesoudržné vrstvy látek.

Lepení a připevnění – jak na něj?

Zateplení fasádyPotom může teprve přijít na řadu založení systému a lepení izolačních desek. Lepíme je za pomoci lepicího tmelu, který vždy naneseme na zadní stranu izolační desky. K rozetření nám skvěle poslouží ozubená zednická lžíce. Lepidlo naneseme alespoň na 40 % desky a naneseme ho pouze tam, kde bude deska v kontaktu se zdí. Nezapomeňme, že spáry desek musí být svisle převázané a jejich přesah musí činit alespoň 10 centimetrů. Izolaci po přilepení ještě připevníme hmoždinkami.

Před omítnutím musíme penetrovat

Před konečným omítnutím musíme věnovat čas i penetraci podkladu a nechat ji minimálně 24 hodin schnout. Díky ní dojde k prodloužení doby zpracovatelnosti nanášených omítek a také se sníží míra nasakování podkladem. Poté už stačí jen nanést konečnou vrchní omítku.

Je možné zateplení fasády svépomocí?

Samozřejmě je. Jde ale o proces poněkud složitější, který si vyžaduje poměrně hodně času a nervů, zručnosti a šikovnosti. Zde platí, že nejlepší je svěřit svůj dům do rukou odborníka, který má v instalaci izolace praxi a celý proces už zná, navíc nemá kam spěchat a měl by izolaci provést poctivě a pečlivě. Pokud se tedy rozhodnete pro zateplení fasády a máte možnost zaplatit za službu, přizvěte odborníky a sami se do této práce nepouštějte.

Poptejte zateplení fasády a ušetřete 30%

Vyplňte formulář a my rozešleme vaší poptávku po zateplení fasády mnoha dodavatelům. Vy si pak můžete vybrat ty nejlepší a ušetřit. Zadejte maximum informací, ať můžete dostat konkrétní nabídky.

Zadat poptávku

Zateplení
Půjčka bez doložení příjmu a registru je určena pro všechny osoby, které nechtějí do půjčky zatahovat ručitele a nemusejí dokládat potvrzení. Pro půjčky bez registru a poplatku ihned nepotřebujete nic víc než dva doklady totožnosti. Laminátové podlahy a možnosti jejich využití. Průvodce výběrem té pravé pvc podlahy. Vyberte si nejlepší plynové kotle. Srovnání značek a výhod kotlů na jednom místě. Nakupte fasádní polystyren levně a s dopravou kamkoliv po celé ČR. fasádní polystyren Montujeme bezpečnostní okna

Hypotéky z Hypoteční arény

TOPlist